10 tipov ako si zariadiť modernú a funkčnú kuchyňu

10 tipov ako si zariadiť modernú a funkčnú kuchyňu

by spravca

Život sa odohráva v kuchyni. Tá je vo väčšine rodín centrom aktivít, od raňajok cez rodinné večery až po zdieľanie šálky čaju s priateľmi. Či už varíte, upratujete, jete alebo sa zabávate, kuchyňa by mala byť priestorom, v ktorom sa vám páči, mala by dobre vyzerať, mať premyslený dizajn a zároveň byť funkčná.

Ak plánujete rekonštrukciu kuchyne alebo navrhujete novú, nasledujúce tipy vám môžu pomôcť vytvoriť si útulný priestor, ktorý si zamilujete. Navrhnite a usporiadajte si kuchyňu, ktorá bude okrem estetickosti spĺňať aj funkčnosť a všetky vaše potreby.

Ako si naplánovať kuchyňu

Kuchyne už zďaleka nie sú priestorom vyhradeným iba na varenie. Dnes sú to miestnosti, v ktorých trávime obrovské množstvo času, a preto by mali byť’ okrem miesta na prípravu jedla aj štýlové a zariadené tak, aby ste si pobyt v nich užili.

V moderných domoch sa často stretávame s otvorenou kuchyňou, takže jej výzdoba by mala harmonicky ladiť aj s ďalšími obytnými priestormi. Správne plánovanie a zorganizovanie kuchyne je teda kľúčové.

1. Urobte si zoznam prianí a vecí, ktoré chcete mať v kuchyni

Analýza toho, čo momentálne máte vo svojej existujúcej kuchyni v porovnaní s tým, čo potrebujete a chcete od nového dizajnu kuchyne, je kľúčová. Tento proces vám tiež umožní priestor na kreativitu, uvedomenie si, či sa dá niečo znovu použiť alebo recyklovať alebo či potrebujete úplne novú rekonštrukciu. Zamyslite sa nad svojimi potrebami. Potrebujete kuchynský ostrovček? Je potrebné začleniť obytnú časť? Chcete mať spojenú obývaciu miestnosť s jedálňou? Aký štýl a koľko spotrebičov chcete? Zapíšte si všetko, po čom túžite.

2. Stanovte si rozpočet

Ako ďaleko môžete zájsť so svojím zoznamom želaní, bude závisieť od vášho rozpočtu. Náklady na kuchyňu musia byť jasne definované na začiatku vášho projektu, aby ste vedeli, s čím môžete počítať. Okrem samotnej kuchyne nezabudnite zahrnúť nejakú čiastku aj na inštalatérske práce, osvetlenie, spotrebiče, podlahy, dekorácie, zateplenie a akékoľvek ďalšie dokončovacie úpravy. Odporúčame vám myslieť aj na rezervu.

3. Zvážte rozloženie kuchyne

Zvážte rozloženie kuchyne

Najprv si dobre premyslite, ako chcete priestor využiť a aké máte požiadavky. Pri zvažovaní rôznych nápadov na dizajn a usporiadanie kuchyne myslite na nasledujúce, aby ste získali jasnejší obraz:

  • Ako používate kuchyňu? Jej usporiadanie by malo byť navrhnuté tak, aby dokonale zodpovedalo vášmu životnému štýlu.
  • Bude to otvorený priestor? Plánujete spojiť kuchyňu-obývačku-jedáleň?
  • Aká kuchynská linka je pre vás najvhodnejšia a aký tvar zvolíte, aby ste využili priestor čo najefektívnejšie? Kuchyňu v tvare U, v tvare L alebo otvorenú?

Čo je to otvorený priestor?

Otvorený priestor predstavuje prepojenie dvoch až troch miestností. Najčastejšie ide o obývačku a kuchyňu. Ak máte k dispozícii niekoľko centimetrov navyše, môžete zahrnúť miesto pre jedáleň, detský kútik alebo domácu pracovňu.

4. Štýl a dizajn kuchyne

Pri plánovaní kuchyne okrem funkčnosti hrá významnú rolu aj dizajn. Každý štýl sa vyznačuje typickými znakmi, farbami, materiálmi a tvarmi kuchynských skriniek a pracovných dosiek. Medzi tie najobľúbenejšie patria:

  • Moderný štýl
  • Industriálny štýl
  • Klasický štýl
  • Vidiecky štýl
  • Rustikálny štýl
  • Minimalistický štýl
  • Retro mix

5. Výber materiálu

Investícia do kvalitnejšej kuchyne, vám samozrejme výrazne môže znížiť rozpočet, no čím kvalitnejšie materiály si vyberiete, tým dlhšie vám kuchyňa vydrží. Vzhľad, údržba a odolnosť proti opotrebovaniu patria medzi základné kritériá. Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, toto sú tie najpoužívanejšie:

  • Prírodný kameň (žula, mramor)
  • Drevo
  • Laminát
  • Kompozít
  • Nehrdzavejúca oceľ
  • Leštený betón

6. Podlaha

Podlaha v kuchyni by mala byť najmä odolná a ľahko udržiavateľná. Dlaždice sú v súčasnosti najobľúbenejším materiálom, pretože sú robustné, odolné voči škvrnám a poškriabaniu a dobre fungujú aj s podlahovým kúrením. Pokračujte výberom materiálu na podlahy. Výhodné sú aj plávajúce podlahy s laminátom alebo PVC v dizajne dreva.

Vo všeobecnosti možno použiť všetky materiály, zvážte však celkovú bezpečnosť, odolnosť a jednoduchosť čistenia.

7. Kuchynská linka a nábytok

Kuchynská linka a nábytok

Je dobré vyberať kuchynskú linku a nábytok zároveň a tak, aby dizajnovo k sebe ladil a zapadal do celkového imidžu kuchyne. Snažte sa preto vyberať nábytok v rovnakej farbe a rovnakom štýle. Nezabudnite ani na jeho praktické vlastnosti. Mal by uschovať čo najviac spotrebičov a potravín. Ak chcete využiť priestor maximálne, zvážte skrinky s vyklápacím mechanizmom, plnovýsuvné zásuvky pod kuchynskou doskou, úložný priestor na policiach.

8. Spotrebiče

Kuchynské spotrebiče si vyberajte podľa dispozičného riešenia vašej kuchyne a podľa rozmerov. Ak vlastníte malú kuchyňu, dnes nie je problém vybaviť ju aj v paneláku modernými spotrebičmi napríklad vo vstavanej forme.

Chladnička, mraznička, digestor, varná doska, sporák, mikrovlnka, umývačka riadu, kávovar, mixér. Na výber dnes už máte široké spektrum spotrebičov v rôznych farbách, veľkostiach a štýloch.

Pri umiestnení spotrebičov nezabudnite na logické zásady a praktické usporiadanie, ktoré by nemali byť porušené. Chladnička by mala byť čo najďalej od sporáka a v najchladnejšej časti kuchyne, umývadlo by sa nemalo pokladať do rohu, poličky by mali byť v optimálnej výške.

9. Farba

Najobľúbenejšou farebnou voľbou pre kuchyňu je biela, tesne za ňou nasleduje krémová a sivobiela. Biely a bledý dizajn kuchyne vám umožní viac možností, pokiaľ ide o výber dekorácie. Biela farba sa z hľadiska estetiky ľahšie kombinuje aj s inými farbami. Nevýhodou môže byť fakt, že materiály z bielej farby sa oveľa rýchlejšie zašpinia. Práve preto sa v kuchyniach používajú väčšinou tmavšie farby.

Ak sa nebojíte experimentovať, môžete zvoliť farebné a odvážne farby, ktoré dodajú kuchyni určitú dávku osobitosti.

10. Osvetlenie

Osvetlenie kuchyne je nielen praktické, ale zároveň vytvára príjemnú náladu. Osvetlenie pracovnej dosky, kuchynského ostrova alebo drezu by malo byť samozrejmosťou. Bodové LED svetlá a LED pásy tu naozaj prídu vhod a dodáte nimi vašej kuchyni moderný vzhľad. Ďalším obľúbeným riešením sú aj stmievateľné stropné svietidlá.

Luxusné je aj praktické osvetlenie v špajzi, komodách a nástenných skrinkách. Osvetlenie všetkých priestorov je kľúčové, preto sa rozhodnite pre praktické osvetlenie špecifické pre každú oblasť a jej využitie.

Záver

Navrhovanie kuchyne je neustále sa vyvíjajúci proces preto, že to, ako používame naše kuchyne, sa neustále mení. Kým kedysi sme sa v domácnosti obmedzovali iba na varenie, kuchyne sú teraz rodinnými priestormi, ktoré sa, samozrejme, používajú aj na zábavu, stolovanie, prácu či leňošenie.

Plánovanie kuchyne do detailov od samého začiatku je teda nevyhnutnosťou, aby ste si vytvorili miestnosť podľa vašich predstáv.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Môže sa Vám páčiť